Cięcie plazmą - jak uniknąć podstawowych błędów?
- Szczegóły
Cięcie plazmowe to jedna z metod skutecznego, precyzyjnego i szybkiego cięcia różnorodnych elementów metalowych. Aby jednak cięcie z zastosowaniem tej metody przebiegało sprawnie i bez zbędnych usterek, należy pamiętać o kilku istotnych zasadach. W tym artykule podpowiadamy, jakich błędów unikać, aby zachować wysoką jakość cięcia i zapewnić urządzeniom do cięcia plazmą długą żywotność.
Co robić, aby uniknąć częstych błędów związanych z cięciem plazmowym?
- Dokonuj rutynowej konserwacji palników, ponieważ tylko dzięki temu będą służyć nawet przez lata intensywnej pracy. Dbaj o czystość gwintów palnika i usuwaj wszelkie zanieczyszczenia czy uszkodzenia mechaniczne z powierzchni montażowych. Do regularnego czyszczenia palników wystarczy użyć bawełnianego wacika i preparatu do czyszczenia styków elektrycznych lub nadtlenku wodoru.
- Zabiegaj o to, aby palnik był prawidłowo zamontowany. Wszystkie części muszą dokładnie do siebie pasować. Należy je również prawidłowo wyosiować. Tylko wtedy uzyskamy dobry styk elektryczny i właściwy przepływ gazu oraz płynu chłodzącego przez palnik. Podczas montażu trzeba również zachować palnik w odpowiedniej czystości.
- Podczas pracy stosuj wyłącznie odpowiednie parametry i części. Zachowane muszą być wszystkie parametry cięcia, takie jak grubość, natężenie prądu i gazu plazmowego itd. Jeśli zastosowane będą nieodpowiednie materiały eksploatacyjne, może dojść do zmniejszenia trwałości części i pogorszenia jakości cięcia.
- Nie używaj mocno zużytych materiałów eksploatacyjnych, ponieważ może to prowadzić nie tylko do zniszczenia dobrego arkuszu metalu, ale nawet uszkodzeniem palnika, a to wiąże się z kosztownymi naprawami i przestojem w pracy. Zużycie materiału eksploatacyjnego można rozpoznać m.in. po dźwięku lub kolorze łuku, a także na podstawie nieznacznych zmian w wysokości palnika.
- Nie należy też zbyt często zmieniać materiałów eksploatacyjnych. Zmiany powinny być dokonywane po upływie zdefiniowanej liczby godzin po uprzedniej ocenie stopnia ich zużycia.
- Trzeba też codziennie sprawdzać przepływ i ciśnienie gazu oraz płynu chłodzącego.
- Należy również unikać dość powszechnego błędu, jakim jest przebijanie się zbyt nisko. W takich sytuacjach stopiony metal może rozpryskać się z przodu dyszy i osłony, co prowadzi do uszkodzeń części i obniżenia jakości cięcia.
- Niewskazane jest też cięcie zbyt szybkie lub zbyt wolne. Tego rodzaju błędy również obniżają jakość cięcia.