Jak wybrać solidny uchwyt spawalniczy TIG?
- Szczegóły
Uchwyt spawalniczy TIG używany jest do spawania elektrodą nietopliwą. TIG to dość wszechstronna metoda, dlatego też na rynku dostępne są różne akcesoria spawalnicze przeznaczone do realizacji tego rodzaju prac. Podczas wyboru należy kierować się nie tylko specyfiką wykonywanych działań, ale również jakością uchwytu oraz dostępnością odpowiednich dla niego części zamiennych.
W tym artykule podpowiemy, na jakie aspekty zwracać uwagę podczas doboru solidnego i wydajnego uchwytu spawalniczego TIG.
Kilka przydatnych porad na temat wyboru uchwytu spawalniczego TIG
Standardowa konstrukcja uchwytu spawalniczego składa się z rękojeści wyposażonej w sterowanie i palnik, osłony przewodów, przyłącza uchwytu z wtykiem sterującym, a także pakietu przewodów. I to właśnie pod względem tego ostatniego elementu możemy dokonać pierwszej klasyfikacji uchwytów spawalniczych TIG. Wyróżniamy uchwyty chłodzone gazem (najczęściej do maksymalnego natężenia prądu spawania wynoszącego do 200 A) oraz uchwyty chłodzone cieczą (powyżej 200 A).
Bez względu na rodzaj chłodzenia, zawsze należy zwracać uwagę na jakość materiałów użytych do wykonania uchwytu. Zewnętrzna osłona pakietów przewodów musi być wykonana z tworzyw niepalnych. Najczęściej występuje osłona gumowana lub osłony tekstylno-gumowane.
Bardzo ważne są również właściwości takie jak grubość i jakość przewodu prądowego. Zbyt cienki lub kiepskiej jakości przewód może doprowadzić do spadków napięcia na końcu uchwytu, przyczyniać się do niestabilnej pracy lub obniżać cykle pracy urządzenia. Aby praca uchwytem była ergonomiczna i wydajna, pakiet przewodów powinien być elastyczny.
Warto zwrócić uwagę również na rękojeść uchwytu. Najpopularniejsze są modele zakończone przegubem kulowym, które zapewniają dobrą ergonomię spawania. Są też modele wyposażone w rękojeść bez uchwytu kulowego, których ergonomia pracy uzależniona jest przede wszystkim od elastycznego pakietu przewodów.
Podsumowując: podczas doboru uchwytu spawalniczego TIG warto zwrócić uwagę na takie cechy produktu jak m.in.:
- jakość wykonania
- dostępność części zamiennych
- rodzaj chłodzenia
- długość uchwytu
- rodzaj i konstrukcja rękojeści uchwytu
- rodzaj przyłącza uchwytu