Na czym polega metoda spawania drutem samoosłonowym?
- Szczegóły
Spawanie to bez wątpienia jedna z najbardziej rozpowszechnionych metod łączenia różnego rodzaju materiałów metalowych. Ciężko nawet wyobrazić sobie działanie i funkcjonowanie niektórych branż bez spawania. Jednak w samym procesie spawalniczym używa się specjalistycznych materiałów, które pozwalają na to, aby cały ten proces przebiegał sposób właściwy. Jednym z nich są druty spawalnicze. Dziś chcemy zastanowić się nad tym, jak przebiega metoda spawania drutem samoosłonowym!
Spawanie – jakie jego metody rozróżniamy?
Na początek zastanówmy się przez chwilę, jakie metody spawania w ogóle rozróżniamy. Nawet osoby niezajmujące się tego typu zabiegami, zapewne wiedzą, że wyróżnić można między innymi spawanie elektryczne, czy też spawanie gazowe. Mówiąc jednak o konkretnych metodach spawania, wyróżnić należałoby kilka najbardziej popularnych.
Należą do nich takie metody spawania, jak:
- spawanie metodą TIG,
- spawanie metodą MIG,
- spawanie metodą MAG,
- spawanie drutem samoosłonowym.
Ostatnia z nich, czyli spawanie drutem osłonowym, jest metodą najbardziej przyjazną dla wspomnianych już osób niezajmujących się spawaniem zawodowo, a raczej wykonujących taką czynność hobbystycznie lub jedynie od czasu do czasu. Wspomniana metoda jest dość podobna do spawania MIG oraz MAG, jednak można wykorzystywać ją także podczas spawania na zewnątrz pomieszczeń. Czym jednak charakteryzuje się drut samoosłonowy?
Spawanie drutem samoosłonowym
Pierwsza sprawa to to, że wykorzystanie drutu samoosłonowego daje możliwość spawania bez tak zwanej dodatkowej osłony gazowej, co w praktyce oznacza, że nie musimy do spawania doprowadzać gazu z butli. Drut ten posiada bowiem specjalny rdzeń, który wypełniony jest proszkiem odpowiadającym za wytwarzanie gazu osłonowego w momencie topienia się drutu. Innymi słowy, wytwarza on własną osłonę w czasie spawania. To duże ułatwienie, szczególnie da wspomnianych już amatorów spawania.
Cechą charakterystyczną użycia drutu samoosłonowego jest także to, że żużel wytwarzany podczas spalania bardzo szybko zastyga. Warto również zaznaczyć, że drut samoosłonowy najczęściej stosowany jest podczas spawania migomatem. Wymaga to jednak odpowiedniego ustawienia uchwytu oraz dostosowania napięcia prądu, oraz długości druta spawalniczego między innymi do rodzaju i grubości metalu, który ma być pospawany.