Na czym polega spawanie metodą MIG/MAG?
- Szczegóły
Jeśli musimy połączyć różnego rodzaju materiały, powinniśmy wiedzieć, że często niezbędne są do tego określone techniki a także gazy osłonowe, które zapobiegają nieprawidłowościom w strukturze powstałej spoiny. Spawanie metodą łuku elektrycznego nazywamy wykorzystywaniem metody MIG MAG. Łuk elektryczny w tym przypadku wytwarza się pomiędzy danym surowcem, a topliwą elektrodą, czyli podawanym w ciągły sposób, drutem. Z kolei do spawania MIG wykorzystywany jest chemicznie obojętny gaz osłonowy, taki jak na przykład hel bądź argon. W procesie MAG natomiast gaz osłonowy jest aktywny. Wykorzystuje się do tego między innymi dwutlenek węgla.
Kiedy możemy wykorzystywać metodę MIG/MAG?
Warto wiedzieć, że metodę spawania MIG/MAG wykorzystuje się w niemalże każdej dziedzinie gospodarki. Na ogół najczęściej możemy zaobserwować ją w przemyśle morskim (na przykład przy budowie statków), przy budowie rurociągów, licznych rodzajów konstrukcji stalowych oraz zbiorników ciśnieniowych. Niezbędna jest również w przypadku wielu specjalistycznych prac naprawczych i konserwacyjnych. Wielokrotnie przydaje się także w warunkach domowych, ponieważ chętnie wykorzystują tę metodę miłośnicy hobbystycznych prac samochodowych na przykład przy łączeniu blach. Warto pamiętać, aby przed zaczęciem prac zadbać o niezbędne ubranie ochronne.
Jakie są zalety stosowania metody MIG/MAG?
Do zalet tej popularnej metody z pewnością możemy zaliczyć uniwersalność, ponieważ MIG/MAG będzie bardzo dobrze pasowało do różnych stopów metali. Dużym plusem jest także to, że materiały spawalnicze nie kosztują dużo, więc koszt takiego spawania jest niższy niż w przypadku elektrod otulonych. Warto też docenić bardzo dobrą wydajność oraz możliwość pełnego zautomatyzowania tej czynności.