Rodzaje spawarek i ich krótka charakterystyka
- Szczegóły
Obecnie możemy wybierać spomiędzy różnych urządzeń do spawania, co jednak wcale nie jest ułatwieniem w podjęciu ostatecznej decyzji. Wybierając odpowiednią spawarkę, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim typ sprzętu oraz jego konkretne przeznaczenie. Z tego też powodu warto poznać różne rodzaje spawarek oraz ich zastosowanie.
Poznaj rodzaje spawarek
- Spawarka gazowa. To jeden z najbardziej typowych i najstarszych rodzajów spawarek. Umożliwia ona precyzyjne i dokładne spawanie. Wyróżnia się dość dużą wielkością, a do działania potrzebuje gazu w specjalnej butli (w przeszłości gaz spawalniczy w tych spawarkach wytwarzany był w wytwornicy). W celu uruchomienia spawarki należy podłączyć do palnika dwie butle z gazem, które również mają dość duże gabaryty (ok. 150 cm). Co więcej, podczas pracy z zastosowaniem tego urządzenia trzeba zachować szczególną ostrożność ze względu używanie łatwopalnego gazu. Ten rodzaj spawarek najczęściej znajduje zastosowanie w przypadku prac wymagających szczególnie precyzyjnego spawania, głównie w profesjonalnych, dużych zakładach pracy. Jedną z odmian spawarki gazowej jest zestaw do lutowania twardego, który jest znacznie bardziej mobilnym narzędziem. Przeznaczone jest przede wszystkim do lutowania twardego lub topnikiem srebrnym.
- Spawarki elektryczne. To najczęściej stosowany rodzaj. Ich konstrukcja jest dość prosta, a praca przebiega dość sprawnie. Przeznaczone są do spawania elektrodami otulonymi, tzw. MMA. Wśród tego typu urządzeń znaleźć można zarówno duże i ciężki spawarki transformatorowe, jak i mniejsze modele (ich moc również jest zdecydowanie mniejsza) do sporadycznego użytku.
- Spawarki inwertorowe. Podobnie jak w przypadku spawarki elektrycznej spawanie odbywa się w technologii MMA. Urządzenie inwertorowe jest poręczne, mobilne, a jego zastosowanie jest wszechstronne. Często wykorzystywane jest do prac warsztatowych zarówno w profesjonalnych firmach, jak i przez prywatnych użytkowników. Umożliwia spawanie najmniejszymi elektrodami i nadaje się do żeliwa. Może być stosowana z dodatkowymi osprzętem, np. podczas spawania w technologii TIG.
- Spawarka MIG (migomat). Jest to profesjonalne urządzenie do spawania w technologii MIG. Ten rodzaj spawarki przeznaczony jest do prac z małymi elementami, np. przy naprawach urządzeń mechanicznych czy samochodów. Wykorzystywana jest też do spawania blach. Migomat wymaga zastosowania osłony gazowej oraz butli z gazem obojętnym. Cechuje się stosunkowo dużą wagą (ponad 15 kg).
- Spawarka TIG. Jest to wszechstronne urządzenie, które pozwala na spawanie praktycznie każdego metalu. Pozwala na spawanie w technologii TIG, a często również MMA. Wymaga zastosowania butli gazowej (w technologii MMA butla nie jest konieczna).