Specyfika materiałów i urządzeń ściernych
- Szczegóły
Materiały ścierne wykorzystywane są do obróbki różnorodnych powierzchni metalowych, drewnianych, z tworzyw sztucznych itd. Rodzajów materiałów ściernych jest wiele, a ich dobór zależy od specyfiki powierzchni oraz efektów, jakie chcemy osiągnąć.
Papier ścierny
Jest to najczęściej wykorzystywany materiał ścierny. Przeznaczony jest do obróbki przedmiotów metalowych, drewnianych czy z tworzyw sztucznych. Papier ścierny występuje w różnych formach i różnym uziarnieniu. Przykładowo, arkusze A4 o zróżnicowanym uziarnieniu znajdują zastosowanie podczas obróbki ręcznej, a także przy użyciu maszyn ręcznych do szlifowania na sucho lub mokro. Oprócz tego dostępny jest papier w rolkach, który stosowany jest np. podczas cyklinowania, a także papier w taśmach z ziarnem ściernym z jednej strony. Inne opcje papieru ściernego stanowią papiery wodoodporne (do obróbki na mokro), w listkach o różnych kształtach (do szlifierek oscylacyjnych) oraz w formie krążków na rzepie (do stosowania z wiertarkami i szlifierkami).
Papier ścierny można podzielić na gruboziarnisty i drobnoziarnisty. Grubość ziaren wyznaczana jest przez liczby, np. P 30, 60, 120 lub 360, przy czym wysokie numery oznaczają drobniejsze ziarna.
Materiały ścierne w urządzeniach
Różnorodne materiały ścierne znajdują zastosowanie również w urządzeniach warsztatowych. Takie urządzenia znacznie zwiększają wydajność, a jednocześnie redukują czas i uciążliwość wykonywanych prac. Jednym z przykładowych urządzeń tego rodzaju są szlifierki na pasy bezkońcowe, które używane są do obróbki zgrubnej. Używane są do wygładzania drewna, metali, a także usuwania z powierzchni farb czy lakierów. Z kolei szlifierki z krążkami fibrowymi usuwają powierzchniowe mankamenty z przedmiotów metalowych oraz spawy. Kolejny rodzaj szlifierek, czyli oscylacyjne z krążkami i arkuszami ściernymi, stosowane są do obróbki zgrubnej i wykończeniowej elementów drewnianych, metalowych plastikowych. Warto też wspomnieć o ściernicach listkowych czy szlifierki z tarczami ceramicznymi, które również wykorzystują w swojej pracy odpowiednie materiały ścierne.