Sprzęty i akcesoria niezbędne podczas spawania
- Szczegóły
Prace spawalnicze wykonywane są w różnych okolicznościach, nie tylko w zakładach ślusarskich, ale również m.in. na budowie czy nawet w warsztatach spawalnictwa artystycznego. Aby jednak czynności z tego zakresu mogły zostać zrealizowane, niezbędny jest odpowiedni sprzęt. Zarówno profesjonalni, jak i domorośli spawacze potrzebują odpowiednich urządzeń spawalniczych oraz dodatkowych akcesoriów. Jakie narzędzia są niezbędne, a jakie mogą okazać się przydatne?
Solidna spawarka to podstawa
Przede wszystkim do spawania niezbędna jest odpowiednia spawarka. Obecnie na rynku znajdziemy kilka modeli urządzeń spawalniczych. Jednym z nich są często wybierane do prostszych prac spawarki transformatorowe. Wykorzystują one technologię MMA, w której stosuje się elektrody otulone. Można jej użyć do spawania np. blach czy mniejszych elementów konstrukcyjnych.
Kolejnym przykład stanowią spawarki inwertorowe, które wykorzystują zarówno metodę MMA, jak i TIG. Wyróżniają się znacznie mniejszymi rozmiarami niż transformatorowe i zapewniają precyzyjniejsze ustalenie prądu do spawania. Oprócz tego dostępne są też spawarki MIG/MAG, czyli tzw. migomaty. Są to znacznie bardziej zaawansowane narzędzia, wykorzystywane najczęściej do profesjonalnych zastosowań. Działają sprawnie, zapewniając dokładny i wytrzymały spawa. Wymagają zastosowania specjalnych elektrod oraz podawania osobno gazu osłonowego. Najbardziej wyspecjalizowanymi urządzeniami spawalniczymi są spawarki TIG, które działają na zasadzie inwertorowej. W tym przypadku spawanie odbywa się zwykle bez dodatkowego spoiwa (ewentualnie spoiwo może być podawane ręcznie). Są używane w pracy przez profesjonalnych spawaczy, których celem jest przede wszystkim wysoka jakość spawu.
Dodatkowe akcesoria
W przypadku większości urządzeń spawalniczych (poza TIG) do spawania niezbędne jest zastosowanie specjalnych elektrod i drutów spawalniczych z topnikami. Ich rodzaj dobierany jest zawsze do techniki, którą się spawa, a także adekwatnie spawanego materiału. Wszystkie wymienione wyżej urządzenia i akcesoria to podstawa, jednak można sięgnąć też po dodatkowe elementy wyposażenia, które mogą usprawnić pracę. Zaliczamy do nich m.in. stoły obrotowe, młotki, kleszcze itp. Oczywiście to tylko kilka przykładów, ponieważ produktów tego rodzaju jest znacznie więcej.
Należy również zadbać o odzież ochronną, która będzie stanowić zabezpieczenie ciała podczas spawania. Podstawa to przyłbica spawalnicza, która chroni przed odpryskami. Jest wyposażona w specjalne filtry na wizjerze, które zabezpieczają oczy przed światłem łuku spawalniczego. Przyda się również fartuch ochronny oraz grube rękawice.